WARSZAWA

4 dni / 18 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

19-22 listopada 2020
https://festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2020/09/IMG_3802-1200x1299.jpg

CZWARTEK

19 listopada

godz. 21.00
Małgorzata Litwinowicz, Joalanta Kossakowska, Bart Pałyga

Historia Jakubowa. Opowieść ludowa chłopska i babska


Łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Chłopska historia w Polsce jest naprzemiennie wypierana i celebrowana. Jeśli próbujesz ją opowiadać, nigdy nie wiesz, w co trafisz. Może w wielkomiejską modę, może w państwową ideologię, może w intymność rodzinnych historii, może w dumę, może w przemilczenie. Może w koncert, może w pysk.

„Tu jestem, w rzece u spodu, cichy mu głos odpowiada” – nurt tej opowieści płynie jak podziemna rzeka, ukryta i stale obecna. Są w niej ballady o chłopskich powstaniach i strajkach w XIX i XX wieku. Odcisnęły się te historie po pańsku, niby kuta podkowa na trakcie: w historii, w czynach i zdarzeniach, co zasługują na chronologię – jak na przykład rok 1846. I o tym śpiewamy. Mówimy w swoim widowisku również o transakcjach chłopami. O Mariannie, która za sprzedaż swego syna zyskała jego życie – bo państwo mogli go wychowywać i leczyć. O autostradach i kapliczkach. O moim dziadku, co szedł pół setki kilometrów ze swojej chaty do miasta Wilna po lekarstwo, by uratować syna. Taka droga, taki los.

Opowiemy troszkę o bolących nogach i całym ciele bolącym. I że ogólnie #niedasię. Po prostu nie da się. Oś widowiska stanowi poemat Brunona Jasieńskiego „Słowo o Jakubie Szeli”. Autor był Żydem z Klimontowa i entuzjastycznym komunistą. Został zamordowany w Rosji w 1938 roku i tyle było z jego entuzjazmu. I to jest też kawałek naszej historii. Tej słabszej, co jednak czasem się budzi. Będziemy mieli i budzik.

Opowieść, tekst: Małgorzata Litwinowicz
Muzyka – śpiew alikwotowy, instrumentarium (skrzypce, fidel, morin-hur, daf, drumla): Jolanta Kossakowska i Bart Pałyga


OGLĄDAJ