NIEDZIELA

24 listopada

17:00 – 18:00, Sala Widowiskowa

Jak tarcica pożarł ogra plamitarki. Wariacje Kolbergowskie / 12+
Witold Vargas, Kaja i Janusz Prusinowscy

Jak tarcica pożarł ogra plamitarki. Wariacje Kolbergowskie / 12+

W opowieściach ludu polskiego spisanych przez Oskara Kolberga i innych wybitnych etnografów da się rozpoznać te same wątki, co w Księdze tysiąca i jednej nocy, apokryfach biblijnych, legendach o świętych i innych perełkach światowego dorobku kultury niematerialnej. Jednak osiadłszy na naszej ziemi, wątki te nabrały niepowtarzalnego kolorytu – polskiego pazura, który dzisiejszego słuchacza może zranić, rozbawić do łez, dać mu do myślenia. Witold Vargas opowie trzy wybrane baśnie ze zbiorów Kolberga, zachowując w miarę możliwości jak najwięcej z ich oryginalnej formy, by pokazać piękno polskiej literatury oralnej. Zmiany, których dokona, posłużą jedynie poprawie ich czytelności w czasach, gdy język i kontekst zmieniły się nie do poznania. Będą to opowieści, w których przeplatają się wyraj z łez padołem, istoty nadprzyrodzone z chłopkami-roztropkami, krew z pocałunkami, a prostacki żart z bolesną prawdą

Witold Vargas jest z zawodu ilustratorem, muzykiem, nauczycielem i opowiadaczem. Pisze książki, felietony i artykuły na temat dawnych legend i ginących tradycji. Urodził się w Andach i spędził dzieciństwo u boku niewidomej babci, która była znaną bajarką w okolicy. Jako nauczyciel plastyki stosuje opowiadanie dzieciom podczas lekcji rysunku. Jako autor i ilustrator opublikował wraz z Pawłem Zychem serię książek „Legendarz”, w tym między innymi Bestiariusza Słowiańskiego i Bestiariusza Japońskiego.

Kaja i Janusz Prusinowscy - małżeństwo muzykanckie, a przy okazji rzetelni specjaliści od polskiej muzyki ludowej nizin. Jako muzycy, zbieracze i badacze muzycznej kultury wsi mają w swoim dorobku wiele płyt, programów radiowych i artykułów. Janusz gra na skrzypcach, cymbałach, lirze korbowej, harmonii, kannelu, śpiewa. Kaja śpiewa i gra na prostych instrumentach, zajmuje się etnopedagogiką. Oboje prowadzą warsztaty, komponują. Są pomysłodawcami i współorganizatorami m.in. Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i wielu działań regionalistycznych.

Sala Widowiskowa / 24 listopada (niedziela), 17.00-18.00

Bilety: 30 zł


Dla dzieci Pętla indukcyjna

Polub nas

… i bądź na bieżąco

© Grupa Studnia O. Wykonanie: Manufaktura Bartłomiej Ścibior i Wioletta Pierzgalska