Kozy Korpesz i Bajan Sulu to niezwykle popularny wśród ludów turkijskich i mongolskich epos liryczny, określany czasem również jako „Romeo i Julia Wielkiego Stepu”. Przez wieki funkcjonował w tradycji oralnej wielu ludów i do dzisiaj można znaleźć kilkadziesiąt wariantów tej historii. Jego datowanie jest bardzo trudne. Niektórzy wskazują na wiek XV, inni XI–XII w.; są również tacy, którzy w warstwie symbolicznej znajdują w nim echa starożytnych tekstów, sięgających 2000 lat p.n.e. Akcja eposu rozgrywa się na terenach dzisiejszego wschodniego Kazachstanu i opowiada tragiczną historię miłości młodego batyra (stepowego bohatera) Kozy Korpesza i piękności Bajan Sulu.
Przekład, scenariusz, opowiadanie - Mirella Gliwińska. BabaBaya
Muzyka, śpiew – Basia Songin, Bart Pałyga
Mirella Gliwińska. BabaBaya - opowiadaczka historii. Najbardziej lubi historie, które można opowiadać na wiele sposobów i szukać w nich ukrytych znaczeń. Swoje narracje opiera na autorskich tekstach, będących adaptacjami książek lub kompilacją tradycyjnych baśni i tekstów współczesnych. Prowadzi warsztaty opowiadania. W ramach internetowego radia Dimash stworzyła m.in. cykl Opowieści z Wielkiego Stepu. Interesują ją tradycje oralne Wielkiego Stepu Azji Środkowej.
Basia Songin - wokalistka, kompozytorka, performerka, choreografka, reżyserka, bajarka. Muzyczny samouk, gra na autorskich instrumentach smyczkowych Wilku i Sowie oraz zgłębia techniki wokalne, szczególnie wywodzące się z kręgu kultur tradycyjnych. Zbiera historie mówione i śpiewane, zwłaszcza tradycyjne opowieści magiczne.
Bart Pałyga - wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata. Prekursor użycia technik śpiewu gardłowego i alikwotowego w muzyce folkowej i rozrywkowej w Polsce.
Sala Widowiskowa, 21 listopada (czwartek), 19.00-20.00
Bilety: 30 zł
© Grupa Studnia O. Wykonanie: Manufaktura Bartłomiej Ścibior i Wioletta Pierzgalska