Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie

PRZEKAZAĆ DALEJ


Grupa Studnia O. oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do udziału w osiemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w dniach 15-19 listopada 2023 roku, w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ul. Elektoralnej 12. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Przekazać dalej”. Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadanie od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych – może  funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza? Do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy artystów i artystki, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji.

Zapraszamy na spotkania z opowiadaczem z Toronto Danem Yashinskym, który dziesięć lat temu podbił, a może raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie. Dan Yashinsky podzieli się również swoją praktyką storycare, czyli opowieściami troski, które mogą przyjść z pomocą w szpitalach i hospicjach, a także warsztatem pracy z dziećmi i młodzieżą nad opowieściami osobistymi, rodzinnymi i lokalnymi. Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj  można opowiadać baśnie. Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet, oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic. Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje nas dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego. Będziemy też gościć przedstawiciela  tradycji tureckich aszyków Ozana Aşıka Erola Şahinera i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.

Jeśli chodzi o polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu powitamy głuchego artystę – Adama Stoyanova, wybitnego przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. „Rytuale miłosnym” w reżyserii Daniela Kotowskiego. Adam tworzy autorskie opowieści, które ze swadą i humorem opowiada scenicznie w polskim języku migowym (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny).  Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.

Na tegorocznym plakacie festiwalowym lotna jaskółka przenosi w dziobie złoty klucz. Pętelka jest luźna, kluczyk zaraz spadnie. Może zostanie odnaleziony przez chłopca z ostatniej baśni braci Grimm? Kluczyk będzie szczęśliwie pasował do zamka pewnej zaklętej szkatułki. Już za chwilę przekręci się w zamku, wieczko szkatułki odskoczy i  – „wtedy dopiero dowiemy się, jakie wspaniałości w niej się znajdowały”. Zapraszamy do wspólnego świętowania festiwalowej osiemnastki!

W imieniu organizatorów Beata Frankowska0123456789001234567890

DNI

0123456789001234567890

ARTYSTÓW


0123456789001234567890

SPEKTAKLI

0123456789001234567890

WYDARZEŃ
TOWARZYSZĄCYCH
https://festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2023/11/18_ikonka.png


18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
PRZEKAZAĆ DALEJ

15–19 listopada 2023

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Organizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury

Sprzedaż biletów odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury – bezpośrednio lub online: https://www.mik.waw.pl/repertuar

Bilet na spektakle poranne (środa-piątek) – 20 zł
Bilet jednorazowy na pozostałe spektakle (poza szkolnymi) – 30 zł
Noc opowieści – 50 zł
Karnety, obejmujące wszystkie wydarzenia poza Nocą opowieści, do kupienia bezpośrednio w punkcie sprzedaży Mazowieckiego Instytutu Kultury, ul. Elektoralna 12, od 26 października – 200 zł
Osoby, które nie mogą kupić karnetu bezpośrednio, są proszone o przesłanie zapytania o karnet na adres kasa@mik.waw.pl W odpowiedzi dostaną numer konta i informacje dotyczące zakupu karnetu on-line.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE – wstęp wolny

Warsztaty – liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy:

https://forms.gle/kkXW9m4nGL8j9ETB6


Zadanie publiczne dofinansowane ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polub nas

… i bądź na bieżąco

© Grupa Studnia O. Wykonanie: Manufaktura Bartłomiej Ścibior i Wioletta Pierzgalska